14 Haziran 2011 Salı

Bir Kitap: Hayvan Çiftliği-George Orwell

Uzun zamandır yazı girmiyorum, tembelleştim sanırım. Bir de Ankara'da havaların böyle hala soğuk ve yağmurlu devam etmesi de benim dengemi altüst etti. Bu aralar annemin mutfağı için hazırladığım iki sürpriz var, hayırlısıyla bitirebilirsem onları sizinle en kısa zamanda paylaşmak istiyorum. Bugün ise kısa zamanda zevkle okuyup bitirdiğim bir kitabı sizinle paylaşmak istiyorum.


Kitabımızın adı "Hayvan Çiftliği", yazarı George Orwell. Yazarın daha evvelden "bindokuzyüzseksendört" adlı kitabını okumuştum, bu kitabı da okumayı çok istiyordum, bir fırsat elime geçti. Kitapta anlayacağınız gibi bir çiftlikte yaşayan hayvanların, onların sahibi olan insana karşı başkaldırışlarını ve çitfliği ele geçirip yönetimi ele almalarını anlatıyor, fakat işler bata tıkır tıkır , ilerlerken zamanla onların da arasında husumet başgösteriyor... İsterseniz kitabın arka kapağını ekleyeyim buraya, sizin için daha da ayrıntılı bilgiler sunacaktır; ama önce George Orwell biyografisine de bir göz gezdirmek isterseniz buraya tık tık;

"İngiliz yazar George Orwell 81903-1950), ülkemizde daha çok Bindokuzyüzseksendört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş ikinci ünlü yapıtıdır. 19407lardaki 'reel sosyalizm'in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında 'yergi' türünün başyapıtlarından biridir. Hayvn Çiftliği'nin kişleri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktadır. Aralarında en akıllı olanlar domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romanındaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıkça görülecektir. Öbür kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. Romanın altı başlığı bir Peri Masalı'dır. Küçükleri eğlendirecek bir peki masalı değildir; ama roman, bir masal anlatımıyla yazılmıştır."


Kocaman Sevgiler :)


2 yorum:

Sahaf Kedisi dedi ki...

"Hayvan Ciftligi"ni okumustum, gercekten muhtesem bir basyapit! Senin de begenmene sevindim Maya'cim :)

"Bindokuzyuzseksendort"u okuma serefine henuz nail olamadim, dili nasildir? Agir mi yoksa yalin mi?

Narsistanbul dedi ki...

bahsettiğiniz iki kitabı da okudum, herkese tavsiye ediyorum.